Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

BU NE SEVGİSİ?

Sevgi günümüz kültüründe sıkça konuşulan bir şeydir. Her gün radyoda sevgi ilgili sayısız şarkı çalar. Birçok dergi kapağında sonsuz sevginin sihirli formülünü açıkladığını iddia eden başlıklar görürüz. Günlük haberler genellikle zenginlerin ve ünlülerin aşk haberlerini içerir.

Bu tür sevgi tanımlarını Kutsal Yazılarla karşılaştırdığımızda bunların çoğu anlamsızdır. Sevgiye yapılan göndermeler sürekli olarak bizi çevrelese de, İsa’nın her gün göstermemizi ve sahip olmamızı istediği sevgi bu değildir.

Yuhanna 13:34’te çarmıha gerilmesinden kısa bir süre önce İsa öğrencilerine şunları söyledi: “Size yeni bir buyruk veriyorum: Birbirinizi sevin. Sizi sevdiğim gibi siz de birbirinizi sevin.” İsa burada ne tür bir sevgiden bahsediyor? Medyanın her gün bize gösterdiği kararsız sevgiden değil. Hayır, özverili bir sevgiden, bize karşı duyduğu sevgiden bahsediyor. Bizi o kadar sevdi ki sonsuza kadar yaşayabilelim diye kendi canını verdi.

Yuhanna 13:35’te şöyle devam ediyor: “Birbirinize sevginiz olursa, herkes bununla benim öğrencilerim olduğunuzu anlayacaktır.” Bu kulağa çok basit geliyor ancak çok derin bir anlamı vardır. En hoşlandığımız kişileri, eşimizi, çocuklarımızı, ebeveynlerimizi ve en yakın arkadaşlarımızı sevmek çok kolaydır. Ancak otoyolda bir anda önünüzü kesen kişiyi sevmek ne kadar kolaydır? Akşam yemeğinde arayan pazarlamacıyı sevmek ne kadar kolaydır? Ya da sürekli olarak aynı fikirde olmadığınız bir iş arkadaşınıza ne kadar sevgi gösterirsiniz?

Bize en yakın olanlar sadece sevmesi en kolay insanlar değildir aynı zamanda Mesih’e olan imanımızı da bilirler. Sokaktaki bir yabancı bilmez. İsa’nın sevgisini her gün etkileşime geçtiğimiz herkese göstermeliyiz. İsa bunu sadece güzel bir fikir olarak görmüyor, bunu emrediyor. İsa nihai fedakarlıkla acılara katlandı (kendi canını verdiğinde), ve bizde başkalarına sevgimizi göstermek adına, bir çok küçük fedakarlıklar yapmaya çağırılırız.

Her gece uyumadan önce ettiğim ilk dualarımdan biri, İsa’nın sevgisinin her gün benim aracılığımla görülmesidir. Bu duanın nedeni bunun zor bir görev olmasıdır. Rab’bin yardımı olmadan imkansızdır. Hayatlarınızı incelemeniz için sizi teşvik ediyorum. İsa’nın bizi sevdiği gibi başkalarını sevmek için çabalıyor musunuz? Bu günlük bir mücadeledir ama ayrıca günlük bir ihtiyaçtır. İsa’nın sevgisi sizin aracılığınızla her gün görülsün.

R.C. Sproul

What Love Is This? (https://www.ligonier.org/learn/articles/what-love/), 2017 by Dr. R.C. Sproul , Ligonier Ministries (https://www.ligonier.org). Used by permission.