Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

TANRI HRİSTİYANLARA SIRT ÇEVİRİR Mİ?

Tanrı’nın İsrail halkını kutsaması için İsrail’deki kahinliğe Harun aracılığıyla verdiği büyük bereket, Rab’bin yüzünü onlara çevirip esenlik vermesiydi (Çölde Sayım 6:24-26). Bu, Tanrı ile halkı arasında var olacak mutlu, kutsal ve pozitif ilişkinin ifade ediliş şekliydi.

İnsanlar günaha ya da umutsuzluğa düştüklerinde ve acı çektiklerinde bunun sebebini hemen günaha bağlayamıyorlardı, onlar Tanrı’nın kendilerine istedikleri kadar yakın olmadığı hissine kapıldılar. Tanrı, onları istedikleri kadar bereketliyor gibi görünmüyordu. Bu durumu Tanrı’nın onlara sırt çevirmesi şeklinde tanımladılar.

Bunu neredeyse bir güneş tutulmasına benzetebiliriz. Tanrı yüzünü bize çevirdiğinde bir parlaklık olur ama yüzünü başka bir yöne çevirdiğinde bir karanlığı deneyimleriz. Bu, ruhsal anlamda duyduğumuz bir üzüntü olabilir. Bu, ruhsal anlamda sıkıntılar çektiğimiz bir dönem olabilir. Günahımız yüzünden hatta yaşadığımız dünyanın yozlaşmışlığı yüzünden de olabilir. Bu her zaman Tanrı’yı aramamıza ve O’nun yüzünü yeniden bulmaya çalışmamıza yol açmalıdır.
Şu sorunun cevaplanmasını istiyorum, “Mezmur 39’da tam olarak neler oluyor?” sonlara doğru Mezmur yazarı şöyle diyor, “ya Rab, uzaklaştır üzerimden bakışlarını, göçüp yok olmadan mutlu olayım!” (Mezmur 39:13). Bu oldukça ilgi çekici. Bu bölümü birçok kez vaaz etmeye çalıştım. Tam olarak burayı çözemiyorum aslında. Mezmur yazarı şöyle der gibi, “Bazen Rab, bana o kadar yakınsın ki zor nefes alıyorum. Bırak da biraz nefes alayım”. Mezmur yazarı bunu imanından dolayı mı yoksa günahından dolayı mı söylediğini bilmiyorum. Bu çok dikkat çekici bir pasaj. Bu, kusursuz bir biçimde Tanrı’ya yakın olmayı istediğimizi gösteriyor. Tanrı’nın varlığını güçlü bir şekilde hissetmek istiyoruz fakat Tanrı’nın varlığı bazı zamanlarda çok büyük bir baskı olabilir.

Mezmurlar hakkında sevdiğim şeylerden biri de birçok farklı hayat şartlarında bize sözcükler vermesidir. Moralimiz gerçekten bozuk olduğunda ve sanki Tanrı bizden uzaktaymış gibi hissettiğimizde, Mezmur 88 yanı başımızdadır. Büyük sevinç ve kutlama zamanlarında okuyabileceğimiz bir sürü Mezmur var. Bu yüzden Mezmurları öğrenmeye ihtiyacımız var öyle ki karşımıza çıkan çeşitli yaşam tecrübelerinde hangilerini okuyacağımızı bilelim.

Dr. Robert Godfrey ile yapılan bir söyleşiden alıntıdır. https://www.ligonier.org/learn/qas/does-god-turn-his-face-away-from-christians/