Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

TANRI NE KADAR BÜYÜKTÜR?

Tanrı’dan bahsettiğimiz zaman onun ne kadar büyük, ne kadar bilge, ne kadar sevgi dolu olduğundan söz edebiliriz. Kutsal Kitap’ta da bizim Tanrı’yı daha iyi tanıyabilmemiz için O’nu tanıtmaktadır. Fakat Tanrı’yı tanımlarken ve O’nun niteliklerini değerlendirirken nasıl bir ölçü birimi kullanmalıyız? Yani aslında, Tanrı ne kadar büyüktür?

Öncelikle ölçünün ne demek olduğuna bakmalıyız elbette ki. Ölçü; bir niceliği, o nicelik için kabul edilmiş birimlerden birine göre oranlayarak değerlendirmeye denilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki niceliklerin hepsi Tanrı tarafından yaratılmış şeylerdir -ya da onun yarattığı insanların yaptığı-. Örneğin 20 ağaç ya da 3 telefon dediğimizde bir niceliği ölçü ile belirtmiş oluruz. Sadece nicelikler için değil aynı zamanda soyut nitelikler içinde ölçü kullanabiliriz. Örneğin “çok güçlü”, “çok zeki” kelimelerini günlük yaşamımızda düzenli olarak kullanırız.

Fakat Kutsal Kitap Tanrı’nın sınırsız ve sonsuz olduğunu söylemektedir, yani O’nun ölçülemeyeceğini açıklamaktadır. Ölçü yaratılmış şeyler için kullanılan bir hesaplama yoludur ve bu nedenle Tanrı üzerinde uygulanamaz. Ölçüler onun elinin işlerini açıklamaya yardımcı olabilir, ancak öyle bırakın Tanrı’yı O’nun elinin işleri olan kumların sayısını, evrenin genişliğini açıklamak bile mümkün değildir.

Tanrı, sınırsız merhametinden dolayı bize sınırsızlığının zenginliğini açıklamıştır ve bunun için O’nu yüceltmeliyiz hatta bunu yaşam amacımız yapmalıyız. Bununla beraber Tanrı’yı ne kadar yüceltirsek yüceltelim, hiçbir zaman yeteri kadar yüceltemeyeceğimizi de bilmeliyiz. Çünkü O sınırsız ve sonsuzdur.

  • Matta 19:26
  • Luka 1:37
  • Eyüp 37:23
  • Yeşaya 44:24
  • Yeremya 32:27
  • Yeşaya 40:28