Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Merhamet

Kurtuluşumuzun kendisinde eksiksiz olarak sağlandığı Mesih’te kendisini gösterdiği şekliyle Tanrı’nın merhameti, tek güvenli sığınaktır.
John Calvin

İsa o yabancı olarak tanımlananlara, dışlanmışlara, dışarıda bırakılmışlara uzanıyor. Başkalarının vazgeçtiklerine dokunuyor.
Darrell L. Bock

Şükrederek yaşa… Kurtuluş sunusu olarak kadeh kaldır ve Rab’be övgüler sun! O’nu övmek için sonsuzluğu bekleme. Müzisyenler yüksek sesle müzik yapmayı severler ve Tanrı da kendisine yüksek sesle yapılan övgüye merhamet göstermeyi sever. Meleklere verilen ödüle sahipsen—meleklerin yaptığı işi yap. Her zaman göklerde yapmayı umut ettiğin bu övgü işine hemen burada başla.
Thomas Watson

İnsan, Tanrı’yla barışmadığı sürece, kendisiyle de barışamaz. Ahlaki açıdan ne kadar kirli olursak olalım, İsa Mesih’in kanıyla günahlarımız bağışlanabilir. Günahlarımız için bahaneler üretmeyi, iyilik yaparak Tanrı’nın merhametini hak etmeye çalışmayı ve sahip olduğumuz suçluluk bilincini bastırmaya çalışmayı bırakmalıyız. Tanrı’nın önünde temiz bir vicdan, yalnızca İsa Mesih’te bulunur. Günahlarımızdan tövbe etmeli ve bütün aklımızla, bütün yüreğimizle ve bütün gücümüzle Müjde’nin mesajına iman etmeliyiz. Eğer esenliğiniz yoksa, kendinizi İsa Mesih’te vaat edilmiş olan Tanrı’nın merhametine bırakın. Buna iman ediyorsanız, bağışlanacaksınız. Bu, Tanrı’nın vaadidir.
Jeffrey D. Johnson

Ruh’un yardımı olmasaydı insanlar kendi günahlarını gördüklerinde dua etmezlerdi. Ruh olmasaydı merhamet konusunda tamamen ümitsiz bir şekilde Kayin ve Yahuda’yla birlikte Tanrı’dan kaçarlardı. Bir kişi günahının ve Tanrı’nın lanetinin farkına gerçekten vardığında onu dua etmeye ikna etmek zordur çünkü yüreği ona, ‘Boş ver!’ Biz kendi tasarılarımızı sürdüreceğiz (Yeremya 2:25; 18:12) der. O kadar rezil, acınası ve lanet bir yaratığım ki asla saygıyı hak etmiyorum! Şimdi Ruh gelir, içinize yerleşir, Tanrı’ya gitmeniz için sizi teşvik eder, yüreğe biraz merhamet hissi vererek yüzünüzü Tanrı’ya çevirmenize yardımcı olur ve bu nedenle ona ‘Yardımcı’ (Yuhanna 14:26) denir.
John Bunyan