Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Maliyet

Günahlarımızın maliyeti vardır. Tanrı’nın gözünde yanlış olan her eylemden vazgeçmeliyiz. Büyük küçük, aleni ya da gizli her günah bırakılmalıdır. Kötülük yaptığınızı gözüm görmesin, kötülük etmekten vazgeçin. İyilik etmeyi öğrenin. (Yeşaya 1:16-17) Bunu yapmak güçtür. Günahlarımız genellikle çocuklarımız kadar tatlıdır; onları sever, kucaklar, sıkıca yapışır, zevk alırız! Mesih günahkarları kabul etmek ister ama günahkarlar günahlarına yapışırsa kabul etmeyecektir. Hakiki Hristiyan olmanın maliyeti günahlarımız olacaktır.
John Charles Ryle D. D.

Kutsallaşmak istiyorsak, bu iyi bir belirtidir – bu arzuyu yüreğimize koyduğu için Tanrı’ya şükredebiliriz. Aynı zamanda, Hristiyan olmanın gerçekte yaşamımızı nasıl etkilediğini ciddi ciddi düşünmeliyiz. Mesih’in sonsuz yaşama götüren yolu büyük rahatlık yoludur ama haçın taçtan önce geldiği dar bir yoldur da!

 

Sadece Hristiyan adını taşımanın maliyetinin az olduğunu kabul ediyorum. Pazar günü bir ibadet yerine katılmak, hafta içi oldukça ahlaklı olmak ucuz ve kolay Hristiyanlıktır; bunda kendini inkar ve özveride bulunma yoktur. Ama gerçek Hristiyan olmak maliyetlidir – üstesinden gelinecek düşmanlar, verilecek savaşlar, bulunacak özveriler, direnç gösterilecek ayartmalar vardır. Maliyet hesabı bu nedenle önemlidir.

 

Hiçbir maliyeti bulunmayan dinin hiçbir değer taşımadığını unutmayalım. Haçın bulunmadığı ucuz Hristiyanlık, sonunda, tacın bulunmadığı yararsız Hristiyanlıktır!
John Charles Ryle D. D.