Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

LÜTUFKÂR CEVABINIZ

Şu sahneyi hayal edin: eşiniz veya oda arkadaşınız karşınızda duruyor. On beş dakikalık bir tartışma içine girdiniz ve o size sindirilmesi güç şeyler söyledi. Her şeyi siz berbat etmiştiniz ve alçakgönüllü olmanız lazım. Ama gururunuz bunun önüne geçiyor. İçinizde aktığını hissedebiliyorsunuz. “Bu doğru değil”. “Sana nasıl katlandığımı bir bilsen”. “Bana ne kadar acı çektirdiğini biliyor musun?”. Arkadaşınızı dinlemek yerine, öfkelenme, karşılık verme veya kendini savunma eğilimindesiniz. Aklınızın içinde dolaşıp duran bir avukat şöyle diyor: “Bu iş sende. Seni ezmesine izin verme. Hadi ona haksız olduğunu ve senin haklı olduğunu kanıtlayalım”.

Ne demek istediğimi anlayabiliyor musunuz? Peki hayatınızda hiç bir arkadaşınızın size karşı olan sert sözlerini tartışma sırasında alçakgönüllü bir şekilde dinleme konusunda problem yaşadınız mı?

Değerlendirmemiz gereken bir ayet vereyim size Süleyman’ın Özdeyişleri’nden:

“Yumuşak yanıt gazabı yatıştırır, Oysa yaralayıcı söz öfkeyi alevlendirir.”

Süleyman’ın Özdeyişleri 15:1

Yaralayıcı olma eğilimindeyiz. Kabayız. Yargılıyoruz. Diğer kişinin canını yakıyoruz. Hoşnutsuz duygularımızı açığa vuruyoruz. Ancak bunların hiçbiri Kutsal Kitapsal bir uzlaşma, barış sağlamaz.

Süleyman’ın Özdeyişi yumuşak bir cevaba çağırıyor. Lütuf, nezaket ve alçakgönüllülük diyaloglara katkıda bulunur. İki insanın birbiriyle dürüstçe, ümitle, yararlı bir şekilde konuşabileceği bir ortam yaratır. Bir an için eşiniz yada oda arkadaşınız ile olan sert tartışmaya dönün. Belki de o kişi öfkeden kıpkırmızı olmuş. Ne yaparsınız?

Kendinizi savunur musunuz? Bu işleri daha da kötüleştirir.

Kapıyı vurup dışarı mı çıkarsınız? Bu da pek iyi olmaz.

Mantıklı bir argüman oluşturup bunu ona dayatır mısınız? Bu daha da kötü olabilir.

Onları görmezden gelip durumun düzelmesini mi umarsınız? Hayır, bu inkar etmektir.

Devam edebilmeniz için bu duruma katlanıp içinize mi atarsınız? Bu da sizin iyiliğiniz için iyi değildir.

Yumuşak yanıt gazabı yatıştırır. Nezaketiniz ve kibarlığınız, durumu ateşlemek ve durumu daha kötüleştirmek yerine eşinizin veya oda arkadaşınızın öfkesini hafifletebilir. Dikkatli oluşunuz ilişkiye kişisel bağlılık gösteren sevgi dolu, neşelendirici, teşvik edici sözler sunabilir.

“Bunların hiçbirini bir kavgada yapmam. Kabalığa ve yargılanmaya daha yatkınım” diyebilirsiniz. Ancak Mesih’in fark yarattığı yer burasıdır. Kendi gücünüz, kendi bedeniniz ile bunların hiçbirini yapamazsınız. Doğaüstü bir şekilde, Rab sizi değiştirmelidir, O’nun sevgisini yansıtacak şekilde konuşmanız ve sevmeniz için. Seviyoruz çünkü önce O bizi sevdi. Yüreklerimizi değiştirdi; artık O’nun gibi yaşıyoruz. Hatırlayın Mesih Lazar öldüğünde Marta ve Meryem ile birlikteydi. Ya da İsa’nın kuyuda konuştuğu kadını hatırlayın. Ya da O’nun kör, sağır, dilsiz ve dışlanmışlara karşı olan sevgisini. Orada takip edebileceğiniz lütufkar sevgiyi göreceksiniz. Zor durumlarda lütufkar ve yumuşak cevaplar veren Mesih gibi yaşamaya hazır mısınız?

Your Gracious Answer (https://www.ligonier.org/learn/devotionals/your-gracious-answer), Ligonier Ministries (https://www.ligonier.org). Used by permission.