Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

KUTSAL KİTAP OKURKEN KENDİNİZE SORMANIZ GEREKEN 3 SORU

Tanrı sözünde gerçekten bilinçlenmek istiyorsanız, Kutsal Yazıları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Westminster Kısa Kateşizmi şöyle diyor, “Kutsal Kitab’ın Eski ve Yeni Antlaşmalarında yer alan Tanrı Sözü, O’nu yüceltip O’ndan zevk almakta bize yol gösterecek tek kuraldır.”  Tanrı’dan zevk alabilmemiz için Tanrı sözünü anlamamız gerekmekte olduğunu işaret eder, peki nasıl? İşte 3 pratik kural, daha doğrusu soru.

Kutsal Kitap’tan okuduğunuz bir pasajı incelerken aşağıdaki soruları sorun:

1- Metin Ne Öğretiyor?

En temel soru bu belki de… Kutsal Yazılardaki pasajları anlamamız için, pasaja şu soruları soralım: “Kim?”, “Neden?”, “Ne?”, “Nerede?”, “Ne zaman?”. Örneğin, İsa’nın suyun üzerinde yürüdüğü pasajı anımsayın. Örneğin metne yönlendireceğimiz ilk soru “Kim?” olacaktır ve cevap da tabi ki “İsa”dır. Pasajda ki tüm gerçekler bu şekilde ortaya çıkacaktır.

2- Metin Neyi Açıklıyor?

Okuduğumuz pasajdaki gerçeklerin ötesinde bize bir şeyler açıklanmaya çalışılıyor, peki bunlar nelerdir? Yorum kitapları bizlere yardımcı olacaktır. Yani olaydaki gerçek, İsa’nın suyun üstünde yürümesi olabilir ancak İsa’nın amacı sihirbazlık değildir, metinin bizi yönlendirdiği bir düşünce vardır.

3- Metin Bizden Ne İstiyor?

Çalıştığımız pasaj genellikle sadece bir şeyler açıklamıyor ama aynı zamanda bizlerin değişmesini arzuluyor (her metin için geçerli değil elbette, bazıları sadece bir konuyu öğretiyor, açıklıyor olabilir). Bunun için o pasajın sizi nasıl Mesih’e yönlendirdiğini inceleyin ve sizi şahsen değiştirebilecek bir öğreti olup olmadığını araştırın. İsa Mesih suyun üzerinde yürüdüğünde öğrencileri ne yapıyor, burada benim öğrenebileceğim ve beni değiştirebilecek bir gerçek var mı?