Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Kötülük

Tanıdığımız en alçak ve hor görülesi kişi bile Yücelerde Olan’ın çocuklarından biridir. Bir kişi ne kadar alçakça davranırsa davransın, Tanrı son hükmünü verip o kişiyi inkar etmedikçe, bizden de o kişiyi O’nun içtenlikle ve yürekten sevdiği birisi olarak görmemizi ister.
Henry Scougal

Yüreklerinizi gözetleyin. Bu, Mesih’in, öğrencilerine verdiği şifreydi: “Uyanık kalın.” Yürek biz farkına varmadan bizi günaha yöneltecektir. Kurnaz bir yüreğin tetikte olan bir göze ihtiyacı vardır. Düşüncelerinizi, sevdiğiniz şeyleri gözetleyin. Yürek, içerisinden geçip kaçabileceği binlerce kapıya sahiptir. Ah, ruhlarınızı yakından gözetleyin! Sürekli gözcü kulenizde durun. Günaha karşı dua ettiğinizde ayartmaya karşı tetikte olun. Dünyadaki çoğu kötülük uyanıklık noksanlığında yapılır. Uyanıklık Tanrı yolunda yürümenin sürekliliğini sağlar. Tanrı’ya adanmışlığı yıpranmaktan koruyan zırhtır.
Thomas Watson

Afrika’da Rab’bin işçisi olarak hizmet eden bir doktorla, aynı kampta bir hafta geçirme ayrıcalığına sahip olmuştum. Bu bir haftalık kurs süresinde üzücü bir hikaye anlattı. Rab’be doktorluk mesleğini kullanarak hizmet etmesi için ona bu fikri veren adam hakkında paylaştı. Bu adam da bir doktordu. O da Afrika’daki aynı hastaneye gitmeyi planlıyordu. Ama fikrini değiştirip Amerika’da kaldı. Büyük bir poliklinik açarak çok başarılı oldu. Dünyanın bakış açısından bakarsak, her şeye sahipti. Ama bir şeyler ters gitti. Üç başarısız evlilikten sonra, genç yaşta intihar etti.

 

Tersine, ünü ve zenginliği (dünya gözünde) arkasında bırakıp Afrika’daki o hastanede her hafta yüzlerce kişiyi tedavi eden doktor birçok hastanın İsa’yı Rab ve Kurtarıcı olarak kabul ettiğini görüyor.

 

Bu hikaye yoksulluğu övmüyor ya da tıp fakültesini bitirip Rab’bin işçisi olarak çalışmayan Hristiyan doktorları azarlamıyor. Ama para sevgisinin ve paranın satın alabileceklerinin kendi başına insanı mutlu etmediğini gösteriyor. Tersine acılara ve trajedilere yol açabileceğinin iyi bir örneği.

 

Pavlus Timoteos’a yazdığı ilk mektubunda bu konuda sert bir uyarıda bulunmuştur:

 

“Zengin olmak isteyenler ayartılıp tuzağa düşerler, insanı çöküşe ve yıkıma götüren birçok saçma ve zararlı arzulara kapılırlar. Çünkü her türlü kötülüğün bir kökü de para sevgisidir. Kimileri zengin olma hevesiyle imandan saptılar, kendi kendilerine çok acı çektirdiler.”
Dr. Gene A. Getz