Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Kilise

“Başlangıçtaki sevginden uzaklaştın” uyarısı oldukça önemli bir uyarıdır. Çünkü kilise Mesih’in gelinidir ve eğer gelin sevmek konusunda başarısız olursa, her konuda başarısız olacaktır.”
Charles Spurgeon

Hayatımda tekrar vaaz edemeyecekmiş gibi vaaz ettim, sanki ölüm döşeğinde olan bir vaizin, ölmek üzere olan bir cemaate vaaz etmesi gibi.
Richard Baxter

Büyük Kilise terimi, Hristiyanlığın ilk birkaç yüzyılında, Roma İmparatorluğu’nun Doğu ile Batı (Grek ve Latin) olarak henüz bölünmemiş kilisesini anlatmak üzere kullanılır. Bu episkoposun kendisinin elçilerin gerçek mirasçı olduğunu iddia ettiği evrensel kilisedir. Bu soyut bir kavramdır ve belirli bir binayı veya özel bir topluluğu tanımlamaz. Bu topluluklar birliği ve onların önderleri (ihtiyarları, episkoposları) kendilerinin “ortodoks” (ilahiyat bakımından doğru), “elçisel” (öğretişler ve atama bakımından elçilerin devamı) ve “katolik” (dünya çapında birleşmiş) olduklarını ileri sürerler. Terim daha sonraları Konstantinopolis’in (Bizans’ın) merkezinde bulunan ve Aya Sofya adıyla bilinen büyük katedral için kullanılacaktır. Terimin iki farklı kullanımı karıştırılmamalıdır.
Roger E. Olson

Hristiyan hizmet her zaman bir takım çalışmasıdır. Asla tek başımıza hizmet etmeye niyetlenmemeliyiz. Mesih’in bedeni içerisinde birbirimize ihtiyacımız var.
Dr. Steven J. Lawson

Kilise ya can kurtaran bir topluluktur ya da hiçbir şeydir.
Charles Spurgeon