Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Hoşnutluk

Ateş yandığında onu nasıl söndürürsünüz? Aleve benzin dökerek veya içine daha fazla odun atarak değil aksine yakıtı ondan uzaklaştırarak. İştah zenginliğin peşine düştüğünde kişi nasıl tatmin olabilir? Arzuladığı şeye sahip olarak değil onu tutuşturan şeyi ondan uzaklaştırarak—arzularını azaltarak. Kanaatkar kişi yeteri kadarına sahip olmuştur. Ateşi veya ödemi olan biri susar, onu nasıl tatmin edersiniz? Ona susuzluğunu daha da alevlendiren sıvı şeyler vererek değil buna neden olan şeyi ondan uzaklaştırarak ve bu şekilde hastalığı tedavi ederek. Bir kişinin kanaatkar olmasının yolu onun mal varlığını arttırmaktan değil onun yüreğini alçaltmaktan geçer.
Thomas Watson

Ölüm kötü kişinin cehennemini başlatırken Tanrı yolunda yürüyen kişinin cehennemine son verir. Kendi kendine düşün, buna dayanırsam ne olacak? Bu sadece geçici bir cehennem: tecrübe edeceğim tüm cehennem buysa o zaman bu, kolay bir cehennemdir. Lanetin yanında dert nedir ki? Tecrübe edeceğim tüm cehennem bu yaşamdaysa bu cehennemin ortasında Tanrı’nın sevgisine sahip olabiliriz ve o zaman da artık cehennem olmaz cennet olur. Eğer cehennemimiz burdaysa onun dibini görebiliriz; pek de derin değildir, ruha dokunamaz ve sonunu görebiliriz; kısa ömürlü bir cehennemdir; ızdırap dolu ıslak bir gecenin ardından ışıldayan bir diriliş sabahı gelir; yaşamlarımız kısaysa denenmelerimiz uzun olamaz; zenginliklerimiz uçup giderken acılarımız da uçup gider; o zaman gelin hoşnut olalım.
Thomas Watson

Tanrı yolunda yürüyen bir kişi Söz’ün vaaz edilmesinden yani Yazılı Söz’ün yorumlanmasından hoşnut olur. Kutsal Yazılar egemen yağlar ve merhemlerdir; Söz’ün vaaz edilmesiyle dökülürler. Kutsal Yazılar değerli baharatlardır; Söz’ün vaaz edilmesiyle bu baharatlar dövülür ve harika bir koku ve haz ortaya çıkar.
Thomas Watson