Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Gurur

Ruhundaki kibir ve gururu öldürmek isteyenler, hak ettikleri övgülere kulaklarını kapamalı ve bazen de başkalarının kendilerine yönelttiği yermelerden kendilerini savunmaktan geri durmalılar. İntikamcı ruhunu denetim altına almak isteyen birisi, çektiği acıları başkalarına anlatma zevkini kendisinden esirgemelidir. Eğer yürüdüğümüz yollara dikkat edip dilimizle günah işlemek istemiyorsak, kendimizi sessiz kalmaya fazlasıyla alıştırmalıyız. Bazı durumlarda, evcilleştirilemeyen o üyemizi denetim altına alana kadar susmak akıllıca bir davranıştır.
Henry Scougal

Her ne kadar doğru inançlar, iyi işler ve dini duygular Hristiyan yaşamının bir parçası olsa da, sıklıkla Hristiyan yaşamının özü olmakla karıştırılırlar. Daha da kötüsü, bu şeylere sıklıkla günah da eklenir. Günah derken, Tanrı’yı hiç önemsemeyen putperestlerin O’na karşı yaptığı saygısızlıklardan bahsetmiyorum. Daha ziyade, dini bir gayret adı altında gerçekleştirilen günahtan bahsediyorum. Kendini Hristiyan olarak adlandıran, kibirlerini ve başkalarına yönelik katı tutumlarını Tanrı için tutkulu olmak adı altında aklayan birçok kişi var.

 

Fakat gerçek Hristiyanlığın özü bambaşkadır. Ona sahip olanların düşünceleri çok daha farklı olur ve onun bütün taklitlerinden tiksinirler. Gerçek dinin, insan ruhunun Tanrı’yla birlikteliği olduğunu tecrübeyle bilirler. Tanrısal özyapı, Tanrı’nın benzerliği ruhlarında yer eder. Gerçek Hristiyanlık nedir? Elçinin dediği gibi: “Mesih’in içimizde biçimlenmesidir.” (Gal. 4:19)
Henry Scougal

Mesih’in bir günahkar olarak varsayılması en büyük alçakgönüllülük modeliydi. Tüm bunlardan alçakgönüllü olmayı öğrenin. Mesih’in kendini alçalttığını görmenize rağmen hala gururlanıyor musunuz? Alçakgönüllü aziz, Mesih’in tasviridir. Hristiyanlar, kendinizle gururlanmayın. Malınız mı var? Gururlanmayın. Üstüne bastığınız yeryüzü sizden daha zengin. Derinliklerinde altın ve gümüş madenleri var. Güzelliğiniz mi var? Gururlanmayın. O sadece toprak ve havanın bir karışımı. Hüner ve yetenekleriniz mi var? Alçakgönüllü olun. Şeytan sizden daha fazla bilgiye sahip. Lütfa mı sahipsiniz? Alçakgönüllü olun. Bu sizin başarınız değil, size Tanrı tarafından verildi.
Thomas Watson

Temelde bir hizmetin başlangıcında, önder kendini alçaltmalı ve çok şey yapmaya çalışmamalı. İyi bir pastör iyi bir dinleyicidir, sabırlı, ölçülü bir sorgulayıcıdır ve kilise kurma girişiminin başında eğer yumuşak ve nazik bir öğreniciyseniz her şeyin ne kadar iyi gittiğine şaşırırsınız. Tehlike, önder belki bilmeden çok şey yapmaya ve olmaya çalıştığında gelir. Kaçınılmaz olarak önderin yapmaya çalıştığı şey hizmete sahip olduğunu kanıtlamaktır. Bu şekilde bir yaklaşım insanları korkutur ve beden bedene karşılık verir ve devamında çatışmalar gelir. Bence Hristiyan önderin bedeni hala o kadar güçlüdür ki Tanrı’nın işini bilinçsizce gururla mahvedebileceğimize dair sağlıklı bir korkuya her birimizin ihtiyacı var.
C. John Miller

Dünkü düşünce düzenini hatırlamak ve incelemek üzere bir dakikanı ayır. Kendine gerçeği söyleyerek mi yoksa kendini dinleyerek mi daha çok zaman harcadın? Çoğumuz kendimize gerçeği konuşarak değil yalanlara kulak vererek zaman harcıyoruz.

 

Kendine gerçeği konuşarak gurura karşı savaş ilan edebilirsin ve Tanrı’ya olan bağlılığını ve O’na olan ihtiyacını aklında tekrarlayarak gününe doğru bir atmosfer sağlayabilirsin.
C. J. Mahaney