Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

GERÇEKTEN HRİSTİYAN MISINIZ?

J.C. Ryle, Tanrı’yla Yürüyüş kitabında, her Hristiyan’ın kendi inançlarının gerçekliğini sınayabilmesi için 5 soruya odaklanması gerektiğini işaret ediyor. Hoşuma giden bu maddeleri bir iki cümle ile size özetleyeyim.

Hristiyanlığınız, yüreğinizi işgal ediyor mu?

Kafanızdaki gerçeğe inanmak ya da bunu dudaklarınızla itiraf etmek yetmez. Hatta içinizde güçlü duygular dahi olabilir. Gerçek Hristiyanlık yürekte hüküm sürer ve duygulardan ya da sözlerden ibaret değildir.

Hristiyanlığınız, yaşamınızda ne kadar günah düşüncesi yaratıyor?

Kutsal Ruh’un yürekte yarattığı gerçek Hristiyanlık inancı, her zaman günahın kötülüğü konusunda sizi ikna edecek ciddi düşünceler yaratacaktır. İşlediğiniz günahlarda nasıl hissettiğiniz şüphesiz bununla ilişkilidir.

Hristiyanlığınız Mesih hakkında ne tür düşünceler yaratıyor?

Hristiyan olmayan biri de İsa Mesih’in tarihte yaşadığına ve iyi biri olduğuna inanabilir, hatta O’na saygı gösterebilir. Ancak gerçek Hristiyan; “kurtaran”, “büyük başkâhin” ve “dost” diye O’nunla övünecektir. Işık, yaşam ve esenlik olan bu harika aracıda teselli bulacaktır.

Hristiyanlığınız, yüreğinizde ve yaşamınızda nasıl meyveler veriyor?

Gerçek Hristiyan meyvelerinden bilinir (tövbe, iman, umut, sevgi, alçak gönüllülük, ruhsallık, yumuşak huyluluk vb.). İnsandan insana tutumlar değişmekle beraber, her gerçek Tanrı çocuğunda bu gerçeklerin kökü bulunmaktadır.

“Lütuf Araçları” ile ilgili ne düşünüyorsunuz ve onlara nasıl sahip çıkıyorsunuz?

“Lütuf araçları” derken, Tanrı’nın ruhsal gelişimimizde kullandığı çeşitli yolları kastediyor Ryle. Yani Rab’bin gününden zevk almak, Tanrı sözünde eğitilmek, kişisel dua, Rab’bin Sofrası, Kutsal Kitap okuma vb… Bunları yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olarak görmemiz gerekir ve zevkle yerine getirmemiz önemlidir.

Sonuç olarak; bu beş madde ile yüzleşmemizi istiyor bu ünlü Tanrı adamı, öyle ki gerçek Hristiyan’ın bu gibi sorulardan kaçmamasının önemini de vurgulamadan edemiyor. Eee koca sakalı J.C Ryle bunları söylüyorsa, o zaman kulak verelim dediklerine.