Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Bağlılık

Polikarp tutuklanıp arenaya getirildikten sonra, Vali ona Sezar’a buhur yakmasını buyurur. Vali ona ‘Ant iç! Mesih’e lanet et, bende seni serbest bırakacağım’ der. Polikarp’ın yanıtı şöyle olmuştur, ‘Mesih’e seksen altı yıl hizmet ettim ve O asla bana sadakatsizlik etmedi. Beni kurtaran Kralım’a nasıl lanet ederim?’
Edmund P. Clowney

Eğer öyleyse, çocuklarımız da ailelerine bağımlı olmayı kabul etmeyebilirler, peki bunu teolojik olarak nasıl doğru kılacağız.
John Stott

İsa’nın adıyla dua etmek Mesih’in aracılık ettiği işe olan bağlılığımızı kabul ederek dua etmektir.
Tim Chester

Mesih sevgisini nasıl anlayabiliriz?

  1. Birilerini seversek onları düşünmek isteriz. Onları unutmayız ya da hatırlatılması gerekmez. Gün içinde birçok kere aklımıza gelirler. Aynı şekilde, Mesih’i seversek Ruh’u aracılığıyla, Mesih… yüreklerimizde yaşar (Efesliler 3:16-19).
  2. Birilerini seversek onlardan haber almak isteriz. Adlarından söz edilirse dikkat ederiz. Sevdiğimiz kimseleri tanımayanlar, onlardan söz edildiğinde pek dikkat etmezler. İster insanların arasında, ister inançlıyla Mesih arasında olsun, iyi belleğin sırrı bu bağlılıktır!
  3. Birilerini seversek onlarla ilgili yazılar okumak, ne yaptıklarını öğrenmek isteriz. Sevilen birinden gelen mektup çok zevk verir. Hristiyan’la Mesih’in arasında da böyledir. Hakiki inançlılar Kutsal Yazılar’ı okumaktan hoşlanır, çünkü orada Kurtarıcı’yla ilgili yazılar okurlar.
  4. Birilerini seversek onları hoşnut etmek isteriz. Neden hoşlandıklarını, neden hoşlanmadıklarını öğrenerek buna göre davranırız. Hristiyanlar da Mesih’in hoşuna gitmek için her gayreti gösterir; Kutsal Kitap’ta O’nun iradesini keşfedip yapmak isterler.
  5. Birilerini seversek dostlarını da severiz. Dostlarıyla karşılaştığımızda kendimizi tamamıyla yabancı hissetmeyiz. Biz Hristiyanlar için de Mesih’in her dostu bizim dostumuzdur. Onlar gibi biz de aynı Kurtarıcı’yı severiz.
  6. Birilerini seversek onları savunuruz. Birinin onların aleyhinde konuşması hoşumuza gitmez, onları hemen savunuruz. Biz Hristiyanlar birinin Mesih’in aleyhinde konuştuğunu duyunca inciniriz, lehine konuşmak isteriz.
  7. Birilerini seversek onlarla zaman geçirmek, konuşmak, onları dinlemek ya da sadece yanlarında bulunmak isteriz. Başkalarına karşı her ne kadar utangaç ve sessiz olabilsek de, yakın bir arkadaşımızla beraberken onunla konuşmakta güçlük çekmeyiz. Hakiki Hristiyan da Mesih’le konuşmakta güçlük çekmez.

J. C. Ryle

Tereddüt ediyor musun? ‘Karanlıkta Mesih’e bağlı kalmak mantıksız’ diyor musun? Bu elbette mantıksız değil. Bu, evlilikten çok daha mantıklı. Evlilikte bir erkek ve bir kadın koşulsuzca kendilerini birbirine adar. Geleceğin onlara neler getireceğini bilmezler. Ama birbirlerini severler ve birbirlerine güvenirler. Dolayısıyla, ‘o günden itibaren, iyi günde ve kötü günde, zenginlikte ve yoksullukta, hastalıkta ve sağlıkta, ölüm onları ayırana dek birbirlerini seveceklerine ve birbirlerine değer vereceklerine’ söz verirler. Eğer insanlar insanlara bu şekilde güvenebiliyorsa Tanrı’nın Oğlu’na güvenemez miyiz? Kendini ilahi Mesih’e adamak en iyi ve en asil insana kendini adamaktan daha mantıklıdır. O, güvenimize asla ihanet etmez veya onu kötüye kullanmaz.
John R. W. Stott