Bize Ulaşın
viachristushizmetleri@gmail.com

Aracılık

Mesih göklerde senin için çalışıyor, senin için aracılık ediyor.

 

“Ama Mesih benim için aracılık etmez ki. O kadar günahkarım ki! Mesih kimler için aracılık eder?”

 

“O, günahkarlar için aracılık etti.” Mesih böğrünü senin için açmadı mı, seni savunmak için ağzını açmayacak mı?

 

“Ama ben Başkahinimin kanına itimat etmeyerek, sevgisini suistimal ederek, Kutsal Ruhunu mutsuz ederek O’nu gücendirdim! Hiç benim için dua eder mi?”

 

Hangimiz böyle demiyor? Peki, Hristiyan, imansızlık üzerine yas tutuyor musun? Cesaretini kaybetme, Mesih’in duasında yer alıyor olabilirsin. “İsrail topluluğu Harun’a karşı söylenmeye başladı” fakat başkahinlerine karşı günah işlemelerine rağmen, Harun buhurdanını alıp topluluğun ortasına koştu ve “ölülerle diriler arasında durdu.” Bir çeşit Mesih olan Harun eğer bu kadar sevgi doluysa, Başkahinlerine karşı günah işleyenler için Mesih’in sevgisi kim bilir ne kadardır! O, kendisini çarmıha gerenler için, “Baba, onları affet” diye dua etmedi mi?
Thomas Watson

Tanrı’nın tahtına yaklaşmanın imkansız olduğunu sadece İblis söylemez, günahkar da bunu söyler. Günahkar doğruluktan ne kadar çok saparsa tahta yaklaşmaya o kadar az cesaret eder. Tanrı, “Seni gördüğümde” değil, “Kanı gördüğümde” bizi kabul edeceğini söylemiştir. Kendini düzeltmek için yapabileceğin hiçbir şey yoktur. Cesaret ancak Mesih’te bulunabilir. Kendi gücümüzle geldiğimizde Tanrı yakıp yok eden bir ateştir. Günahkar, Mesih’e dayandığında Tanrı’ya yaklaşmasına neden olan cesaret, kutsal bir cüret gelir. Tanrı’nın sağında oturan ve her zaman halkına aracılık etmek için yaşayan O, insanın düşmüşlüğünün derinliklerine de inen Kişidir. Yüceltilmiş Mesih, günahkar olduklarını itiraf edenler için yol olmayı çok istemektedir. Onlar tahta yaklaşmaya cesaret edemediklerinde Mesih, lütuf tahtının kendisinde olduğunu bildirmektedir. O zaman alçakgönüllülükle cesaret birleşsin. “Bana geleni asla kovmam” sözlerini söyleyen yüce başkahine tutunsunlar.

 

Alçakgönüllülüğün cesaretten zarar göreceğinden hiç kimsenin korkması gerekmez. Kişi Mesih’te ne kadar cesur olursa kendine baktığında o kadar alçakgönüllü olur.
Frans Bakker

İsa Mesih bizim ettiğimiz duaları tekrar eder. Cürufu atar ve Baba’ya saf altın sunar. Mesih, azizlerin dualarına kendi hoş kokusunu katar (Vahiy 5:8). O’nun asaletini düşünün; O, Tanrı’dır. O’nun bağının tatlılığını düşünün; O bir Oğul’dur. Ah o zaman, dua etmemiz için ne büyük bir teşvik var burada! Dualarımız bir Aracı’nın ellerine teslim ediliyor. Dualarımız bizden; zayıf ve kusurlu bir biçimde gelse de Mesih’ten geliyormuş gibi; güçlü ve iddialıdır.
Thomas Watson